Εικονική Επιχείρηση

H Εικονική Επιχείρηση αποτελεί ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που βασίζεται στην αρχή της «εκμάθησης μέσα από την πράξη» και απευθύνεται σε μαθητές/τριες ηλικίας 15-18 ετών (Γ’ Γυμνασίου έως και Γ’ Λυκείου). Υλοποιείται δωρεάν από το Junior Achievement Greece σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία από όλη την Ελλάδα και όλους τους τύπους Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Γενικά Σχολεία, ΕΠΑ.Λ., Ειδικής Αγωγής, Πειραματικά). Βασίζεται στο διεθνές πρόγραμμα «Company Program» που υλοποιείται σε 117 χώρες, και θεσπίστηκε από το Junior Achievement Worldwide,τον μεγαλύτερο εκπαιδευτικό οργανισμό σε θέματα επιχειρηματικότητας παγκοσμίως.

ja-mmetingΚαταπληκτική εμπειρία για όλους ήταν η πρώτη διαδικτυακή συνάντηση της Chief Operating Officer της Coca Cola HBC AG, Nάγιας Καλογεράκη με την μαθητική ομάδα που δημιουργεί τη δική της «Εικονική Επιχείρηση» στο Πρότυπο ΕΠΑ.Λ. Κρύας Βρύσης Πέλλας!
Ως Ιnspirational Mentor του Junior Achievement Greece στο σχολείο, η κα Καλογεράκη ενέπνευσε πολύ τα παιδιά λέγοντας πως οφείλει τα πάντα στους γονείς της γιατί ήταν πολύ υποστηρικτικοί και της έλεγαν από μικρή ηλικία «ότι θέλεις, μπορείς να το κάνεις». Εξομολογήθηκε ότι από μικρή θαύμαζε την Coca Cola και τις εντυπωσιακές διαφημίσεις με τον Αϊ-Βασίλη και είχε ονειρευτεί να εργαστεί εκεί. Κι έτσι έγινε!

Τα παιδιά εντυπωσιάσθηκαν όταν έμαθαν ότι η κα Καλογεράκη έχει υπό την διεύθυνσή της 29 χώρες όπου εργάζονται πάνω από 30 χιλιάδες υπάλληλοι και χάρηκαν με την απάντησή της όταν τη ρώτησαν «πως είναι να είσαι γυναίκα σε τόσο υψηλή θέση;». Η κα Καλογεράκη απάντησε: «Όταν θέλεις κάτι πολύ, εργάζεσαι σκληρά, έχεις αξίες, καλό χαρακτήρα και βασίζεσαι στις ικανότητές σου, άνδρας και γυναίκα είναι το ίδιο. Διεκδικείς μεγάλες θέσεις, τις κατακτάς και μετά η πορεία σου και η διάρκειά σου σε μια υψηλή θέση ευθύνης δείχνει πόσο την αξίζεις».

Όταν τη ρώτησαν τι προσόντα ζητά η Coca Cola από τους διοικητικούς της υπαλλήλους, η COO της διάσημης εταιρείας είπε πως προτιμώνται οι υποψήφιοι που έχουν σωστές ηθικές αξίες, θέληση και περιέργεια. Και τόνισε: «Είναι κρίσιμο σε μια δουλειά να αναλαμβάνεις πρωτοβουλίες και να έχεις περιέργεια. Να αναλαμβάνετε τα δύσκολα tasks. Τότε θα διακριθείτε», είπε η κα Καλογεράκη.
Τα «στελέχη» της Εικονικής Επιχείρησης μίλησαν στην κα Καλογεράκη για την επιχειρηματική τους ιδέα και εκείνη δήλωσε εντυπωσιασμένη από την πρωτοτυπία και το οικολογικό της πρόσημο. Ανυπομονεί να δει τα παιδιά στην δεύτερη συνάντηση για να δει σε ποιο στάδιο της υλοποίησης βρίσκονται και πως μπορεί να ενισχύσει την προσπάθειά τους.
Πολλά συγχαρητήρια από την Μαρία Γιαννέτου που συντόνισε την υπέροχη συνάντηση, από την ομάδα και το Διοικητικό Συμβούλιο του JA Greece, από τους εθελοντές/επιχειρηματικούς συμβούλους των ομάδων, τους χορηγούς, τους υποστηρικτές και φίλους του οργανισμού μας!
Καλή επιτυχία στην καταπληκτική ομάδα του Πρότυπου ΕΠΑ.Λ. Κρύας Βρύσης Πέλλας στο Παγκόσμιο Πρόγραμμα/Διαγωνισμό «Εικονική Επιχείρηση 2023»!

Για διαρκή έμπνευση ακολουθήστε τους Inspirational Mentors - JA Greece!
We are JA!

Inspirational Mentors - JA Greece

30 Δεκεμβρίου 2022 στις 9:00 π.μ. ·

321385178 961834044781462 4096097834827388469 nMε μεγάλη χαρά και τιμή ανακοινώνουμε ότι η Νάγια Καλογεράκη, Chief Operating Officer της Coca-Cola HBC AG είναι Inspirational Mentor στην "Eικονική Επιχείρηση" που δημιουργείται κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά στο Πρότυπο ΕΠΑ.Λ Κρύας Βρύσης Πέλλας!

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες, τους/τις εκπαιδευτικούς και τη διεύθυνση του σχολείου!
Το Παγκόσμιο Πρόγραμμα/Διαγωνισμός "Εικονική Επιχείρηση - Company Program" του Junior Achievement Greece, τελεί για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά υπό την Αιγίδα της Α.Ε. της Προέδρου της Δημοκρατίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου.

Oι συναντήσεις των Inspirational Mentors - JA Greece 2023 με τις μαθητικές «start up» αποτελούν μεγάλη πηγή έμπνευσης για όλους και για αυτό το JA Greece δημιούργησε νέα social media όπου μεταδίδονται πληροφορίες και εικόνες από το Inspirational Mentoring και άλλο inspirational υλικό από τα εκατοντάδες γραφεία του Junior Achievement σε όλο τον κόσμο αλλά και άλλες πηγές.

Σας προσκαλούμε να ακολουθήσετε τα νέα social media Inspirational Mentors - JA Greece στους εξης συνδέσμους:
Facebook: https://lnkd.in/dk8xx43X
Twitter: https://lnkd.in/dhapVTRf
Instagram: https://lnkd.in/dwe6-tFg
LinkedIn: https://lnkd.in/dxVemGby
Tik Tok: https://lnkd.in/dXfWjGNR

Καλή έμπνευση και καλή επιτυχία σε όλους!
We are JA!

Η δική μας μέντορας είναι :
Νάγια Καλογεράκη, Chief Operating Officer Coca Cola HBC AG: Πρότυπο ΕΠΑ.Λ. Κρύας Βρύσης Πέλλας
και την ευχαριστούμε θερμά !
Υπεύθυνες καθηγήτριες : Πασχίδου Χριστιάνα & Ελσα Αδάμ