c4a6b295b

2021-2022

Το etwinning εργο STEM vs FAKE είναι ενα συνεργατικό έργο 4 χωρών και 6 σχολειων δευτεροβαθμιας εκπαίδευσης εξαμηνης διάρκειας για την προώθηση της STEM εκπαίδευσης και την ενημέρωση των μαθητών πανω σε ένα σημαντικό ζήτημα της εποχής μας, τα FAKE news.

Στόχος του προγράμματος είναι να μάθουν οι μαθητές να στηρίζονται στη λογική γεγονός που επιτυγχάνεται μέσα από τις STEM επιστήμες και να δείχνουν κριτική στάση σε όσες ειδήσεις τους προσφέρονται είτε σε μορφή άρθρου,  εικόνας ή βίντεο.

Στο πρόγραμμα συνεργάζονται καθηγητές από διαφορετικες ειδικότητες όπως πληροφορικης, μαθηματικων, χημείας, φυσικής και αγγλικης Γλώσσας. Στο πρώτο μέρος του προγράμματος οι μαθητές εκπαιδευτηκαν στην αναγνώριση των fake news και δημιούργησαν τα δικά τους, ενώ στο δεύτερο μέρος εργάστηκαν ομαδικά στη δημιουργία ενός escape game και την εξάσκηση σε illusions ανά επιστήμη.

Μέσω αυτού του έργου οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία, δημιουργώντας δραστηριότητες βασισμένες στο STEM (συμπεριλαμβανομένου του Arduino και του Scratch), να διερευνήσουν όλες τις πτυχές των παραπλανητικών πληροφοριών και να συνεργαστούν προκειμένου να συγκρίνουν τις απόψεις τους και να μοιραστούν τα ευρήματά τους με μαθητές από άλλα σχολεία και χώρες.

Χώρες : Ελλάδα , Γαλλία , Ιταλία , Πορτογαλία

Υπεύθυνοι καθηγητές : Βαρελάς Ιωάννης ΠΕ86 , Γερακοπούλου Ολγα ΠΕ06 , Παπαδοπούλου Λεμονιά ΠΕ86

Twinspace: https://twinspace.etwinning.net/219668/home