αρχείο λήψης

To eTwinning είναι η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης.

Το eTwinning προσφέρει μία ασφαλή πλατφόρμα για το προσωπικό (εκπαιδευτικούς, διευθυντές, βιβλιοθηκάριους κπλ) που εργάζεται σε σχολεία των συμμετεχουσών Ευρωπαϊκών χωρών, προκειμένου να επιικοινωνήσουν, να συνεργαστούν, να αναπτύξουν σχέδια, να μοιραστούν και εν ολίγοις να νιώσουν ότι αποτελούν μέρος της πιο συναρπαστικής μαθησιακής κοινότητας στην Ευρώπη.

Το eTwinning συγχρηματοδοτείται από το Erasmus+, το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα για την Εκπαίδευση, την Κατάρτιση, τη Νεολαία και τον Αθλητισμό.

Συμμετοχές του σχολείου μας σε έργα E-Twinning

(Για περισσότερες Πληροφορίες επισκεφτείτε από το Μενού το κάθε έργο ξεχωριστά)

COOKTURE

b5aaa527 opt

Mαθητές από  διάφορα σχολεία της Ευρώπης  μοιράζονται παραδοσιακές συνταγές από τις χώρες τους και μαθαίνουν για τους άλλους. Μαθαίνουν για τον πολιτισμό τους μέσω αυτών των συνταγών. Όλα τα σχολεία χρησιμοποιούν ως γλώσσα επικοινωνίεςτις ξένες γλώσσες, αγγλικά και ισπανικά. Το αναμενόμενο τελικό προϊόν είναι το Twinspace με όλα τα βίντεο, τις φωτογραφίες και τις πληροφορίες που οι μαθητές θα μοιραστούν σε αυτό το έργο. Ταυτόχρονα, δίνετε στους μαθητές μας η ευκαιρία να αποκτήσουν περαιτέρω και βαθύτερες γνώσεις σχετικά με την πολιτισμική συνείδηση.
Ο κύριος στόχος για εμάς, λοιπόν, είναι να θέσουμε την αρχή της σχέσης των σχολείων μας. Αναμένουμε επίσης να μπορέσουμε να αναπτύξουμε πιο σύνθετα και μεγαλύτερα έργα στο μέλλον.

Οι χώρες που συμμετέχουν είναι : Ιταλία , Ισπανία και Ελλάδα

Twinspace : https://twinspace.etwinning.net/98644/home

Art Autographs

b7b00456 500Εικαστικό έργο για τη σύγχρονη τέχνη διαφορετικών χωρών. Για 1 έτος, για μαθητές από 10 έως 17 ετών. Το έργο συνδέεται με τη μελέτη του υλικού πολιτισμού και της τέχνης, τη δημιουργία έργων με βάση προσωπικές ενώσεις για τη δημιουργικότητα των καλλιτεχνών, δείγματα υλικού πολιτισμού και καλλιτεχνικής κληρονομιάς, την έρευνα της ζωής και του έργου καλλιτεχνών από διαφορετικές χώρες. διαμόρφωση μιας στάσης σεβασμού για την απόκτηση διαφόρων πολιτισμών του κόσμου, ανεκτική στάση απέναντι στους άλλους λαούς και τον πολιτισμό τους. Στόχος του έργου είναι η δημιουργία εταιρικής σχέσης και δημιουργικής συνεργασίας μεταξύ ευρωπαϊκών σχολείων και μαθητών

Συμμετέχουν συνολικά 16 μέλη από τις χώρες : Γαλλία,Τουρκία , Ηνωμένο Βασίλειο , Ουκρανία , Πολωνία , Γεωργία

Twinspace : https://twinspace.etwinning.net/116982/home

Speaking English Connects Us (SECU)

b0d06e59 500Θέλουμε να δημιουργήσουμε ένα πραγματικό περιβάλλον για τους μαθητές μας να επικοινωνούν στα αγγλικά. Θα συναντηθούν διαδικτυακά, θα μιλήσουν, θα συζητήσουν και θα πραγματοποιήσουν επιτυχημένες εργασίες μαζί.Οι μαθητές θα:
μπορούνε να μιλάνε χωρίς να φοβούνται μήπως κάνουν λάθη. μπορούνε να χρησιμοποιούν ψηφιακές δεξιότητες.
μάθουν Web 2.0. εργαλεία αποτελεσματικά
να είναι σε επαφή με άλλα σχολεία
γίνουν μέλος μιας ομάδας
συνεργαστούν με άλλους μαθητές σε αρμονία
μπορούν να μιλήσουν μπροστά στον κόσμο.
δημιουργήσουν κάτι μέσω της επικοινωνίας και της συνεργασίας
σπάσουν την προκατάληψη ότι τα αγγλικά είναι δύσκολα και βαρετά
Συμμετέχουν συνολικά 9 μέλη από τις χώρες : Γαλλία,Τουρκία , Σλοβακία , Κροατία , Πολωνία , Νορβηγία

Twinspace :https://twinspace.etwinning.net/191473/home

Libraries in colors. Blind date with a book!

Οι σχολικές βιβλιοθήκες παίζουν σημαντικότερο ρόλο από ποτέ στο σχολείο, καθώς υποστηρίζουν τις δράσεις των εκπαιδευτικών και συμβάλλουν στην εκπαίδευση των μαθητών. Πολλές σχολικές βιβλιοθήκες είναι, στην πραγματικότητα, ένα πραγματικό εργαστήριο διδασκαλίας και μάθησης και συμβάλλουν στη βελτίωση των ακαδημαϊκών επιδόσεων και στην προώθηση της ένταξης και της ισότητας. Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τις πρακτικές των βιβλιοθηκών σε διάφορες χώρες.
Μέσω του γραπτού λόγου επιβίωσε η ανθρώπινη γνώση. Η ιστορία και η επιστήμη, η τέχνη και οι ιδέες, οι απόψεις, τα σχέδια και οι αποφάσεις όσων έζησαν πριν από εμάς γίνονται γνωστές μέσω του γραπτού λόγου. Αν ο άνθρωπος δεν είχε εφεύρει τη γραφή, δεν θα μπορούσε να κληρονομήσει τη γνώση και την εμπειρία όλων όσων έζησαν.
Είναι δυνατό να εργαστεί το πρόγραμμα σπουδών, τα θέματα της ιθαγένειας μέσα από τις ιστορίες. Με αυτό το έργο η πρόθεσή μας έιναι , μηνιαία, να επιλέγουμε ένα έργο και να δουλεύουμε είτε σε περιεχόμενο είτε σε ένα από τα θέματα της ιθαγένειας.

Συμμετέχουν συνολικά 32 μέλη από τις χώρες : Ρουμανία , Σερβία ,Αρμενία ,Γαλλία,Τουρκία , Πορτογαλία , Λιθουανία ,

Υπεύθυνες Καθηγήτριες από το σχολείο μας : Γερακοπούλου Ολγα ΠΕ06  & Παπαδοπούλου Λεμονιά

Twinspace : https://twinspace.etwinning.net/194613/home