E-twinning 2019-2020 - Cookture

Οι μαθητές της Α' τάξης του 1ου ΕΠΑΛ Κρύας Βρύσης συνεργάστηκαν με μαθητές από το Institut Els Alfacs, La Rapita, της Ισπανίας και από το Liceo Galileo Ferraris, Taranto, της Ιταλίας πραγματοποιώντας ένα οκτάμηνο πρόγραμμα γνωριμίας και ανταλλαγής πολιτιστικών στοιχείων και εμπειριών με θέμα παραδοσιακές και εορταστικές συνταγές της κάθε χώρας.

Με βάση τις συνταγές της κάθε χώρας οι μαθητές δούλεψαν δημιουργικά, ατομικά και ομαδικά, σε εθνικό και ευρωπαικο επίπεδο, αξιοποιώντας τις γνώσεις τους στην αγγλική γλώσσα και τα ηλεκτρονικά εργαλεία μάθησης και μαθαίνοντας για τον ισπανικό και ιταλικό πολιτισμό  μέσα από την τοπική τους κουζίνα.

Οι μαθητές δήλωσαν ενθουσιασμένοι που ήρθαν σε επαφή με παιδιά από άλλες χώρες και συνομίλησαν μαζί τους με μηνύματα ή τηλεδιάσκεψη.  Η δουλειά που παρήγαγαν συγκεντρώθηκε σε ένα ηλεκτρονικό βιβλίο ώστε να το μοιραστούν με την οικογένειά τους και να δοκιμάσουν τις συνταγές των άλλων χωρών στο σπίτι τους.

Θα ήθελα να τους ευχαριστήσω όλους για την συμμετοχή τους και την αξιόλογη προσπάθειά τους.

Η καθηγήτρια Αγγλικής Γλώσσας

Γερακοπούλου Όλγα