Το σχολείο μας εκτός από τις περιβαλλοντικές και πολιτιστικές δράσεις στις οποίες συμμετέχει, λαμβάνει μέρος  για πρώτη φορά σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα COMENIUS που υλοποιείται κατά τα σχολικά Έτη 2013-2014 και 2014-2015.

Το θέμα του Προγράμματος είναι  "Walking in each other's shoes" , συμμετέχουν συνολικά 15 χώρες (σχολεία) της Ευρώπης (Γερμανία , Ρουμανία , Ελβετία , Πορτογαλία , Φινλανδία , Τουρκία , Ισπανία , Τσεχία , Κύπρος , Πολωνία , Ιταλία , Ελλάδα , Βέλγιο , Αγγλία και Βορ. Ιρλανδία).

Στόχος του Προγράμματος είναι να έρθουν σε επαφή οι μαθητές μας με συνομήλικους μαθητές από σχολεία της Ευρώπης με απώτερο σκοπό την κατανόηση και αποδοχή πως δεν είναι μόνοι και πως όλα τα παιδιά της ηλικίας τους σε διάφορες χώρες της Ευρώπης αντιμετωπίζουν και συναντούν ακριβώς τα ίδια προβλήματα, ανησυχίες κλπ.Το Κοινό Σχέδιο Μάθησης δίνει σε μαθητές και εκπαιδευτικούς από διαφορετικές χώρες μια ευκαιρία να εργαστούν μαζί σε ένα ή περισσότερα θέματα κοινού ενδιαφέροντος.

Το Πρόγραμμα στην διετή διάρκειά του, περιλαμβάνει εκπαιδευτικές επισκέψεις (μετακινήσεις) των μαθητών μας σε κάποιες από τις χώρες που συμμετέχουν καθώς και επίσκεψη στο σχολείο μας μαθητών από κάποιες χώρες που συμμετέχουν.

Το Πρόγραμμά μας είναι ένα από τα 2 προγράμματα Comenius που εγκρίθηκαν στον Νομό Πέλλας από το ΙΚΥ (Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών), μέσα στο 2013.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Πρόγραμμα πατήστε εδώ.