ΣΩΣΤΗΠρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων - Αγωγής Υγείας- 2023 -24 Τίτλος : "Σωστή Διατροφή για Καλύτερη Ζωή".

Στόχος του προγράμματος ήταν οι μαθητές να γνωρίσουν τις διάφορες ομάδες τροφίμων, να κατανοήσουν την διατροφική αξία των τροφών, να "πειραματιστούν" με την διατροφική πυραμίδα καθώς επίσης και να κατανοήσουν τη σημασία της μεσογειακής διατροφής επιλέγοντας τα κατάλληλα γεύματα. Για την διεξαγωγή του προγράμματος οι συμμετέχοντες μαθητές & μαθήτριες , κατασκεύασαν την πυραμίδα της μεσογειακής διατροφής, αναζήτησαν και κατέγραψαν τις τροφές και τα ροφήματα με την μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε ζάχαρη και κατέγραψαν τα συντηρητικά, πρόσθετα και χρωστικές που εντοπίζονται στα φαγώσιμα.

Η δράση ολοκληρώθηκε με τις επισκέψεις σε μονάδα βιολογικών τροφίμων και σε εργαστήριο παρασκευής τροφίμων και ζαχαροπλαστικής. Η εκπαιδευτικός του σχολείου κ.Δελετζέ με την ιδιότητα της ως ειδική διατροφολόγος ενημέρωσε τους μαθητές & τις μαθήτριες για την παχυσαρκία, την σημασία μιας ισορροπημένης και υγιεινής διατροφής.

Στην διάχυση αλλά και την ευαισθητοποίηση των γνώσεων που απέκτησαν οι μαθητές μας και οι μαθήτριες , για το πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η διατροφή στην ποιότητα της ζωή μας , παρουσίασαν και ανέπτυξαν τα ευρήματά τους , σε παιδιά Α΄τάξης και Β΄ Τάξης , του 3ου Δημοτικού Κρύας Βρύσης , μέσω βιωματικών παιχνιδιών, διαδραστικού υλικού όπως ο τροχός της διατροφής, η πυραμίδα της διατροφής και το δέντρο με τα φρούτα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν με αμείωτο ζήλο σε όλες τις δράσεις του προγράμματος.

Στο πρόγραμμα εργάσθηκαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Τομέα Υγείας Πρόνοιας & Ευεξίας

Υπεύθυνες καθηγήτριες & Εμψυχώτριες Μαρία Στογιαννίδου, Αδαμίδου Ελισάβετ και Κολιοπούλου Ευαγγελία