Το ΕΠΑΛ Κρύας Βρύσης συμμετείχε για μια ακόμα φορά σε Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα (Erasmus+), αφού το σχέδιο το οποίο υπέβαλε, εγκρίθηκε από το Ι.Κ.Υ.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το σχέδιο και στα πλαίσια της ενδοϋπηρεσιακής κατάρτισης, πέντε εκπαιδευτικοί από το σχολείο μας μετέβησαν στην Μαδρίτη της Ισπανίας, για να παρακολουθήσουν το σεμινάριο "Using Energy Psychology in the classroom to reduce early school leaving"και να επιμορφωθούν στην Ενεργειακή Ψυχολογία και την εφαρμογή κατάλληλων πρακτικών στην τάξη με σκοπό την καλλιέργεια του ιδανικού σχολικού κλίματος, την ενίσχυση της αυτοεκτίμησης των μαθητών, την ενθάρρυνση και εμψύχωσή τους, καθώς και την ενσωμάτωση στην τάξη συνεργατικής, βιωματικής μεθόδου διδασκαλίας.

Απώτερος στόχος όλων των παραπάνω ήταν η μείωση της μαθητικής διαρροής και της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου, φαινομένου που τα τελευταία χρόνια σε Πανελλαδικό επίπεδο, παρουσιάζει ανησυχητική αύξηση.

Το παραπάνω σεμινάριο, πραγματοποιήθηκε από τις 13/04/2015 - 17/04/2015, δηλαδή σε χρονικό διάστημα που το σχολείο ήταν κλειστό λόγω των διακοπών του Πάσχα.