ΤΟΜΕΑΣ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

geoponia

Ο τομέας Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος είναι ένας από τους τομείς των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.).
Αναφέρεται στην πρωτογενή γεωργική παραγωγή και στις δραστηριότητες του δευτερογενούς και τριτογενούς τομέα που απορρέουν από αυτήν και συγκεκριμένα τη μεταποίηση και εμπορία των γεωργικών προϊόντων. Τέλος, ο τομέας αναφέρεται και στη σχέση γεωργίας, διατροφής και περιβάλλοντος που είναι πρωταρχικής και θεμελιώδους σημασίας τα τελευταία χρόνια.

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ

Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής

Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου

19002Οι  απόφοιτοι  της ειδικότητας Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής   αναμένεται να αποκτήσουν, κατά την εκπαίδευσή τους, τις  ακόλουθες γνώσεις  και  να εκτελούν τα παρακάτω  επαγγελματικά  έργα:

• Να γνωρίζει τις βασικές αρχές της λειτουργίας του φυσικού περιβάλλοντος και των οικοσυστημάτων, τις αξιοποιήσιμες δυνατότητες του και τους τρόπους εμπορικής τους διαχείρισης, συντήρησης και επέκτασής του (δρυμοί, βιότοποι, κ.λπ.).
  • Να προστατεύει τους φυσικούς πόρους και το περιβάλλον.
  • Να εκτελεί αυτόνομη επιχειρηματική παραγωγή βασικών φυτικών προϊόντων (να προετοιμάζει το  εδάφους για φυτεύσεις ή σπορές, να φυτεύει, λιπαίνει, καλλιεργεί και αρδεύει την παραγωγή του, να  συλλέγει και να  αποθηκεύει την παραγωγή του, να χειρίζεται, επισκευάζει και συντηρεί  τα σκεύη και τα εργαλεία του, κ.λπ.).
  • Να εκτιμά το είδος και την ποσότητα της παραγωγής που θα καλλιεργήσει, σύμφωνα με τις συνθήκες της αγοράς, του καιρού, του μεγέθους και της θέσης της επιχείρησης.
  • Να επιλέγει τη γη που θα καλλιεργήσει, να καθορίζει το χρόνο άροσης και να εκτελεί ειδικές τεχνικές εργασίες κατεργασίας και συντήρησης του εδάφους.
  • Να επιλέγει και να αγοράζει τύπους και ποσότητες από σπόρους ή άλλο πολλαπλασιαστικό υλικό που θα χρησιμοποιήσει, τα λιπάσματα και τον εξοπλισμό.
  • Να εκτελεί βασικές εργασίες φυτοπροστασίας και ζιζανιοκτονίας, με συμβατικές κυρίως μεθόδους (αναγνώριση βασικών συμπτωμάτων ασθενειών, διάκριση γεωργικών φαρμάκων και σκευασμάτων).
  • Να εκτελεί βασικές εργασίες λίπανσης (προσδιορισμός των λιπαντικών απαιτήσεων μιας καλλιέργειας, σχεδιασμός προγράμματος λίπανσης, εφαρμογής  λιπασμάτων, κ.λπ.).
  • Να εκτελεί βασικές εργασίες συλλογής και αποθήκευσης των προϊόντων του (χειρισμός πρώτης ύλης και εξοπλισμού, διαλογή, τυποποίηση μεταφοράς, κ.λπ.).
  • Να εφαρμόζει τις βασικές αρχές της βιολογικής γεωργίας.
  • Να χειρίζεται και να συντηρεί βασικά γεωργικά μηχανήματα και μηχανήματα κατεργασίας εδάφους.
  • Να εκτελεί βασικές εργασίες συντήρησης εγκαταστάσεων  και εξοπλισμού.
  • Να τηρεί βασικούς κανόνες υγιεινής και ασφάλειας στον εργασιακό του χώρο.
  • Να υπολογίζει το κόστος και το κέρδος και να εκτιμά την μελλοντική του παραγωγή (στοιχεία εκτιμητικής).
  • Να γνωρίζει και να χρησιμοποιεί  τους βασικούς κανόνες της γεωργικής οικονομίας.
  • Να αποκτήσει επιχειρηματική συνείδηση.

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου  αναμένεται να αποκτήσει, κατά την εκπαίδευση του, τις ακόλουθες γνώσεις και  να εκτελεί τα παρακάτω επαγγελματικά έργα:

• Να γνωρίζει τις βασικές αρχές της λειτουργίας του φυσικού περιβάλλοντος και των οικοσυστημάτων, τις αξιοποιήσιμες δυνατότητές του και τους τρόπους εμπορικής διαχείρισης, συντήρησης και επέκτασής τους (δρυμοί, βιότοποι κ.λπ.).
  • Να προστατεύει τους φυσικούς πόρους και το περιβάλλον.
  • Να γνωρίζει και να εφαρμόζει τις κατάλληλες καλλιεργητικές τεχνικές για δένδρα θάμνους, άνθη και χλοοτάπητες.
  • Να αναγνωρίζει τα φυτά που χρησιμοποιούνται στην κηποτεχνία.
  • Να αναγνωρίζει τα υλικά άρδευσης.
  • Να αναγνωρίζει τα υλικά συνδεσμολογίας σωλήνων (μεταλλικών, pvc, πολυαιθυλενίου).
  • Να εκτελεί βασικούς φυτωριακούς χειρισμούς και τεχνικές φύτευσης.
  • Να εκτελεί βασικούς χειρισμούς για τις ανθοκηπευτικές καλλιέργειες.
  • Να χρησιμοποιεί τις βασικές αρχές αρχιτεκτονικής του τοπίου.
  • Να σχεδιάζει μικρά έργα διαμόρφωσης τοπίου (χειρονακτικά- ηλεκτρονικά).
  • Να εκτελεί βασικούς χειρισμούς συντήρησης πρασίνου.
  • Να εγκαθιστά δίκτυα άρδευσης.
  • Να αναγνωρίζει, επιλέγει, χειρίζεται και συντηρεί μηχανήματα και εργαλεία (καλλιεργητές, ψαλίδια, σκαπτικά μηχανήματα, μικρούς εκσκαφείς και εργαλεία χειρός ) για εδαφοτεχνικά έργα.
  • Να εκτελεί βασικές εργασίες συντήρησης εγκαταστάσεων, εξοπλισμού και απλών κατασκευών διαμόρφωσης τοπίου.
  • Να χειρίζεται τον εξοπλισμό μιας επιχείρησης φυτοτεχνικών έργων ή ενός καταστήματος πώλησης σχετικού εξοπλισμού.
  • Να αποκτήσει επιχειρηματική συνείδηση.
  • Να τηρεί βασικούς κανόνες υγιεινής και ασφάλειας στον εργασιακό του χώρο.
  • Να αναπτύσσει βασικές ικανότητες επικοινωνίας.
  • Να γνωρίζει κα να χρησιμοποιεί τις βασικές αρχές της γεωργικής οικονομίας.
  • Να ετοιμάζει παραστατικά πώλησης και διακίνησης αγαθών.

Δυνατότητα εισαγωγής στα Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., Ανώτερες  Στρατιωτικές  Σχολές Υπαξιωματικών,  Σχολές  Αστυφυλάκων και  Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις. Πιο αναλυτικά:

Περισότερα :  http://www.mysep.gr/?p=17453  & http://www.mysep.gr/?p=17461