Σχέδιο Δράσης 2022-2023  - "Ανακαλύπτοντας τον κόσμο της τρισδιάστατης τεχνολογίας"

ΑΦΙΣΑ ΔΡΑΣΗΣ-1Στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης «Υποστήριξη και Διαχείριση των Σχεδίων Δράσης του έργου «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ»» μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ» με τη συγχρηματοδότηση   της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, το Πρότυπο Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ) Κρύας Βρύσης , έχει την τιμή να ανακοινώσει την επιτυχή ολοκλήρωση της καινοτόμου δράσης "Ανακαλύπτοντας τον κόσμο της τρισδιάστατης τεχνολογίας".

Μέσω του "Μία νέα αρχή στα ΕΠΑ.Λ", το ΠΡΟΤΥΠΟ ΕΠΑ.Λ Κρύας Βρύσης κατάφερε να εξοπλίσει τις εγκαταστάσεις του με έναν τρισδιάστατο σαρωτή , ένα μηχάνημα χάραξης λέιζερ , ένα washing/cure machine και έναν τρισδιάστατο εκτυπωτή, καθιστώντας την τεχνολογία αυτή προσβάσιμη στους μαθητές του.

Στοχεύοντας στην ενσωμάτωση των τελευταίων τεχνολογικών εξελίξεων στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα, το ΕΠΑ.Λ Κρύας Βρύσης έχει αναπτύξει μια σειρά εκπαιδευτικών μοντέλων μέσω της τρισδιάστατης εκτύπωσης. Τα μοντέλα αυτά παρέχουν στους μαθητές μια ουσιαστική κατανόηση των αντικειμένων που μελετούν, επιτρέποντάς τους να αναπτύξουν και να βελτιώσουν τις δεξιότητές τους στην εφαρμοσμένη τεχνολογία.

Η ιδέα για την εφαρμογή αυτής της τεχνολογίας προέκυψε από την επιθυμία να δώσουμε στους μαθητές μας τη δυνατότητα να μάθουν μέσω της πράξης, καθώς και να τους εμπνεύσουμε για την τεχνολογία και την καινοτομία. Ευχαριστούμε το ΝΟΗΣΗΣ για την πολύτιμη υποστήριξη και την εμπιστοσύνη που μας έχει δείξει.

Πιστεύουμε πως αυτή η πρωτοβουλία δεν αποτελεί μόνο ένα σημαντικό βήμα προς την πραγματοποίηση της εκπαιδευτικής μας αποστολής, αλλά και μια ενθάρρυνση για άλλες εκπαιδευτικές δράσεις να ακολουθήσουν το παράδειγμά μας.

Καλώς ήρθατε στο μέλλον της εκπαίδευσης!

Υλικό

ΑΦΙΣΑ ΥΠΟΔΡΑΣΗΣ 1