Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας

Εσωτερικός Κανονισμός του Σχολείου

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΓΙΑ
ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

1. Οι μαθητές εισέρχονται στο εργαστήριο εγκαίρως μόνο με την παρουσία του υπευθύνου καθηγητή ή άλλου εκπαιδευτικού, που θα φέρει τη
σχετική ευθύνη.

2. Η είσοδος ή η έξοδος επιτρέπεται μόνο για σοβαρούς λόγους και κατόπιν συνεννόησης με τον καθηγητή.

3. Σε περίπτωση καθυστέρησης να μην ενοχλεί τον καθηγητή επιδιώκοντας να τον δεχτεί.

4. Συμπληρώνουμε τα απουσιολόγια στην αρχή της 1ης ώρας και αναγράφεται η ώρα προσέλευσης για αυτούς που καθυστερούν.

5. Εφαρμόζουμε το ωράριο λειτουργίας του σχολείου Σε κάθε άλλη περίπτωση ενημερώνεται ο υπεύθυνος τομέα, ή ο υποδιευθυντής, ή ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ.

6. Να μην εισέρχονται οι μαθητές με καφέδες πορτοκαλάδες, αναψυκτικά ή τρόφιμα  στο χώρο του εργαστηρίου και απαγορεύεται το μάσημα τσίχλας στο εργαστήριο.

7. Να μην κάνουν χρήση κινητού τηλεφώνου κατά την διάρκεια του μαθήματος.

8. Οι μαθητές πρέπει να σέβονται ο ένας τον άλλο και να μην αποτελεί στοιχείο διάκρισης, η κοινωνική, οικονομική, θρησκευτική, ή φυλετική
προέλευση των μελών της ομάδας.

9. Με την προσοχή, τη σοβαρότητα και το ενδιαφέρον του ο μαθητής να βοηθά στην ομαλή και εποικοδομητική διεξαγωγή του μαθήματος.

10. Να φροντίζει την εμφάνιση του και να αποφεύγονται οι ακρότητες.

11. Να φέρεται με ευπρέπεια προς τους καθηγητές/τριες το προσωπικό του σχολείου και προς τους συμμαθητές του.

12. Απαγορεύεται η φωτογράφηση ή η μαγνητοφώνηση οποιουδήποτε προσώπου χωρίς την έγκριση του.

13. Να σέβεται το χώρο του εργαστηρίου διατηρώντας τον καθαρό και να φροντίζει να μη γίνονται ζημιές στον εργαστηριακό εξοπλισμό.

14. Κάθε τυχαία ρύπανση( υλικών καθαρισμού ,ή άλλων υλικών το σπάσιμο γυαλικών πρέπει να αναφέρεται αμέσως στον υπεύθυνο καθηγητή για να αντιμετωπίζεται άμεσα με εξουδετέρωση με καθαρισμό ή απόρριψη

15. Το εργαστήριο είναι χώρος υπεύθυνης εργασίας και όχι χώρος παιγνιδιού και αστεϊσμών.

16. Οι μαθητές κατά τη διάρκεια του εργαστηριακού μαθήματος να φοράνε σωστά την φόρμα εργασίας κατά την διάρκεια των ασκήσεων και όταν
τελειώνει το εργαστήριο, να την τοποθετούν στους φοριαμούς που υπάρχουν μέσα στα εργαστήρια.

17. Δεν πρέπει να εργάζεται στο εργαστήριο ένας μαθητής ποτέ μόνος χωρίς την παρουσία καθηγητή.

18. Τα εργαλεία κοινής χρήσης αμέσως μετά από κάθε χρήση, πρέπει να επιστρέφονται στον υπεύθυνο καθηγητή και να τοποθετούνται στα ειδικά
διαμορφωμένα ντουλάπια.

19. Τα όργανα, τα εργαλεία, οι συσκευές κτλ. που χρησιμοποιήθηκαν πρέπει να καθαρίζονται αμέσως μετά τη χρήση τους και να τοποθετούνται στην αρχική θέση τους.

20. Οι πάγκοι πρέπει να αφήνονται πάντα καθαροί και τακτοποιημένοι μετά το τέλος της Άσκησης. Οι συσκευές αποσυναρμολογούνται και τα όργανα τοποθετούνται στην αρχική τους θέση.

21. Οι μαθητές δε μετακινούνται από τη θέση τους χωρίς την άδεια του καθηγητή.

22. Στο τέλος κάθε εργαστηριακής άσκησης οι μαθητές της κάθε ομάδας, πριν φύγουν από το εργαστήριο, ελέγχουν κατά τρόπο, ώστε να
εξασφαλιστεί :

· Ο πάγκος που εργάστηκαν να είναι καθαρός και τακτοποιημένος.

· Η εργαλειοθήκη, τα υλικά, τα εργαλεία, τα όργανα και οι συσκευές να είναι στη θέση τους.

23. Oι πάσης φύσεως ηλεκτρικές μηχανές, συσκευές,, λυχνίες κλπ να είναι εκτός λειτουργίας.

24. Τα απορρίμματα να έχουν απομακρυνθεί και τα δοχεία απορριμμάτων να είναι άδεια και καθαρά (εάν είναι δυνατό).

25. Να προσκομίζει τις εργαστηριακές εργασίες που του αναθέτονται στο χρονικό όριο που ορίζουν οι καθηγητές τους.

26. Στη λήξη του μαθήματος να γίνεται τακτοποίηση του εργαστηρίου (εργαλεία - εξοπλισμός - θρανία - καρέκλες κ.ά), να σβήνουμε τα φώτα, να κλείνουμε τις βρύσες, τις πόρτες και τα παράθυρα (με ασφάλεια), να κλειδώνουμε και να αφήνουμε (οι καθηγητές) τα κλειδιά στην θέση τους. Δεν ασχολούνται με τα κλειδιά οι μαθητές.