Libraries in colors. Blind date with a book!

ba9d6a184 largeΟι σχολικές βιβλιοθήκες παίζουν σημαντικότερο ρόλο από ποτέ στο σχολείο, καθώς υποστηρίζουν τις δράσεις των εκπαιδευτικών και συμβάλλουν στην εκπαίδευση των μαθητών. Πολλές σχολικές βιβλιοθήκες είναι, στην πραγματικότητα, ένα πραγματικό εργαστήριο διδασκαλίας και μάθησης και συμβάλλουν στη βελτίωση των ακαδημαϊκών επιδόσεων και στην προώθηση της ένταξης και της ισότητας. Είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τις πρακτικές των βιβλιοθηκών σε διάφορες χώρες.
Μέσω του γραπτού λόγου επιβίωσε η ανθρώπινη γνώση. Η ιστορία και η επιστήμη, η τέχνη και οι ιδέες, οι απόψεις, τα σχέδια και οι αποφάσεις όσων έζησαν πριν από εμάς γίνονται γνωστές μέσω του γραπτού λόγου. Αν ο άνθρωπος δεν είχε εφεύρει τη γραφή, δεν θα μπορούσε να κληρονομήσει τη γνώση και την εμπειρία όλων όσων έζησαν.
Είναι δυνατό να εργαστεί το πρόγραμμα σπουδών, τα θέματα της ιθαγένειας μέσα από τις ιστορίες. Με αυτό το έργο η πρόθεσή μας έιναι , μηνιαία, να επιλέγουμε ένα έργο και να δουλεύουμε είτε σε περιεχόμενο είτε σε ένα από τα θέματα της ιθαγένειας.

Συμμετέχουν συνολικά 32 μέλη από τις χώρες : Ρουμανία , Σερβία ,Αρμενία ,Γαλλία,Τουρκία , Πορτογαλία , Λιθουανία ,

Υπεύθυνες Καθηγήτριες από το σχολείο μας : Γερακοπούλου Ολγα ΠΕ06  & Παπαδοπούλου Λεμονιά

Twinspace : https://twinspace.etwinning.net/194613/home

Εθνική Ετικέτας ποιότητας του Εργου