Το σχολείο μας ιδρύθηκε στις 25/8/2000 ως 1ο Τ.Ε.Ε. Κρύας Βρύσης, σύφωνα με την υπ' αριθμ. Δ4/355/25-8-2000 Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ 1066/30-8-2000 τ.Β'). Περιλάμβανε 4 τομείς: 1) Αισθητικής - Κομμωτικής με ειδικότητα Κομμωτικής Τέχνης, 2) Χημικών Εργαστηριακών Εφαρμογών με ειδικότητα Χημικών Εργαστηρίων και Ποιοτικού Ελέγχου Υλικών, 3) Κλωστοϋφαντουργίας και Ένδυσης με ειδικότητα Υφάσματος και Ένδυσηςκαι 4) Πληροφορικής - Δικτύων Η/Υ με ειδικότητα Υποστήριξης Συστημάτων Υπολογιστών. Πρώτος Διευθυντής του σχολείου διετέλεσε ο κος Αναστασόπουλος Θωμάς.

Το 2006 είναι η χρονιά που τα Τ.Ε.Ε. μετατρέπονται σε ΕΠΑ.Λ. (Επαγγελματικά Λύκεια) ενώ καταργούνται αρκετές ειδικότητες οι οποίες μεταφέρονται στις τότε νεοϊδρυθείσες ΕΠΑ.Σ. (Επαγγελματικές Σχολές). Έτσι, με την υπ' αριθμ. 80033/Γ2/04-08-06 Υπουργική Απόφαση, το 1ο Τ.Ε.Ε. Κρύας Βρύσης μετατρέπεται σε 1ο ΕΠΑ.Λ. Κρύας Βρύσης έχοντας στην Α' Τάξη δύο κύκλους: 1) Τεχνολογικό και 2) Υπηρεσιών (την 1η μεταβατική χρονιά λειτουργεί μόνο η Α' Τάξη του ΕΠΑ.Λ. ενώ οι Β' και Γ΄τάξεις, συνεχίζουν να λειτουργούν ως Τ.Ε.Ε. με τις υπάρχουσες ειδικότητες του Τομέα Αισθητικής - Κομμωτικής και του Τομέα Πληροφορικής).

Πριν την έναρξη του επόμενου Σχολικού Έτους, ορίζονται με την Υπουργική Απόφαση Δ4/62172/14-6-2007 οι τομείς και οι ειδικότητες του νέου σχολείου. Αυτοί είναι: 1) Τομέας Μηχανολογίας με ειδικότητες α) Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών, β) Ψυκτικών Εγκαταστάσεων και Κλιματισμού 2) Τομέας Πληροφορικής με ειδικότητα Υποστήριξης Συστημάτων, Εφαρμογών και Δικτύων Η/Υ και 3) Τομέας Υγείας Πρόνοιας με ειδικότητες α) Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων, β) Βοηθών Ιατρικών και Βιολογικών Εργαστηρίων, γ) Βοηθών Νοσηλευτών.

Με την 76386/Δ4/30-6-2009 Υπουργική Απόφαση, προστίθεται ο τομέας Ηλεκτρολογίας με την ειδικότητα Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων.

Το Σχολικό Έτος 2013-2014 μία ακόμα αλλαγή συντελείται στα ΕΠΑ.Λ. αφού καταργούνται πολλές ειδικότητες και αλλάζει η δομή και των τριών τάξεων. Έτσι, ύστερα από σχετική αίτηση που υπέβαλε το Σχολείο μας και σύμφωνα με την υπ' αριθμ. 80885/Δ4/23-5-2014 Απόφαση του Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΦΕΚ 1366/28-05-2014 τ.Β'), από το Σχολικό Έτος 2014-2015 προστίθενται στο ΕΠΑ.Λ. Κρύας Βρύσης:

1) Η Ομάδα Προσανατολισμού Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής με τομέα Γεωπονίας, τεχνολογίας τροφίμων και διατροφής  και ειδικότητες α) Τεχνικός φυτικής παραγωγής και β) Τεχνικός ανθοκομίας και αρχιτεκτονικής τοπίου.

2) Η Ομάδα Προσανατολισμού Διοίκησης και Οικονομίας με τομέα Διοίκησης και Οικονομίας και ειδικότητα Υπάλληλος Διοίκησης και οικονομικών υπηρεσιών.

3) Η ειδικότητα Τεχνικός Αυτοματισμού (προστίθεται στον υπάρχοντα τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού).

4) Οι ειδικότητες α) Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής και β) Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ (προστίθενται στον υπάρχοντα Τομέα Πληροφορικής).

Σήμερα λοιπόν, το Σχολείο μας λειτουργεί με τις εξής ομάδες προσανατολισμού, τομείς και ειδικότητες.