Σύνδεση Χρηστών

Πανελλαδικές: Αιτήσεις-δικαιολογητικά για συμμετοχή αποφοίτων στις Εξετάσεις των ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ

Προθεσμία από Δευτέρα 8 Μαρτίου έως και Παρασκευή 19 Μαρτίου 2021

05-03-21 Υποβολή της Αίτησης–Δήλωσης για συμμετοχή αποφοίτων στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ έτους 2021, στην προθεσμία από Δευτέρα 8 Μαρτίου έως και Παρασκευή 19 Μαρτίου 2021

Όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση (Α-Δ) υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.

Σύμφωνα με σχετικές Υπουργικές Αποφάσεις που υπογράφηκαν και δημοσιεύθηκαν σε ΦΕΚ, οι μαθητές της τελευταίας τάξης έχουν ήδη υποβάλει την Αίτηση-Δήλωση, ενώ στο διάστημα 8-19 Μαρτίου 2021 θα υποβάλουν Αίτηση-Δήλωση οι παλαιοί απόφοιτοι που επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ 2021.

Σημειώνεται ότι στο ίδιο διάστημα (8-3-2021 μέχρι 19-3-2021) δύνανται οι μαθητές της τελευταίας τάξης ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ που έχουν ήδη υποβάλει Αίτηση Δήλωση συμμετοχής για τις πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2021 να συμπληρώσουν τις Αιτήσεις-Δηλώσεις τους, δηλαδή να προσθέσουν ειδικά μαθήματα ή προτίμηση για ΤΕΦΑΑ, Στρατιωτικές/Αστυνομικές σχολές κλπ.

Η Αίτηση –Δήλωση για συμμετοχή αποφοίτου ΕΠΑΛ στις πανελλαδικές εξετάσεις,υποβάλλεται στο ΕΠΑΛ αποφοίτησης ή στο κοντινότερο ΕΠΑΛ στον τόπο κατοικίας του υποψηφίους, κατά περίπτωση, προκειμένου να ελεγχθεί και να καταχωριστεί ηλεκτρονικά. Κατά την κατάθεση, ο υποψήφιος, πρέπει να επιδείξει το Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας ή άλλο επίσημο έγγραφο από το οποίο θα προκύπτει η ταυτοπροσωπία.Η υποβολή της Αίτησης –Δήλωσης πρέπει να συνοδεύεται απαραίτητα και από αντίγραφο του Απολυτηρίου και/ή του Πτυχίου ειδικότητας τους.

Ανακοίνωση Υπουργείου Παιδείας

Εγκύκλιος ΕΠΑΛ