Τον Νοέμβριο του 2014 είχαμε την χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας , στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Comenius  , με θέμα «WalkingineachothersShoes» , μαθητές και καθηγητές από 5 χώρες που συμμετείχαν στην σύμπραξη.

Οι χώρες οι οποίες έλαβαν μέρος ήταν : Τσεχία , Πολωνία , Ιταλία , Τουρκία και Κύπρος.

Για 5 μέρες , οι φιλοξενούμενοί μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την γνωστή Ελληνική φιλοξενία καθώς και να περιηγηθούν σε πόλεις και μουσεία της περιοχής μας , με σκοπό να έρθουν σε επαφή τόσο με την σύγχρονη περιοχή αλλά και με την ιστορία της.

Στις δραστηριότητες που έλαβαν χώρα στο σχολείο μας , οι μαθητές μέσα από διάφορα παιχνίδια και τεστ , ανακάλυψαν και παρουσίασαν το τι θέλουν να γίνουν , ως αποτέλεσμα και της θεματικής ενότητας στην οποία κινήθηκε η όλη επίσκεψη με τίτλο «WhowillIbe».

Την πρώτη ημέρα της επίσκεψης , μετά την ξενάγηση των μαθητών στους χώρους του σχολείου μας , ακολούθησε κυνήγι θησαυρού στην πόλη της Κρύας Βρύσης με σκοπό να γνωρίσουν τόσο την πόλη όσο και τα «παλιά» επαγγέλματα των κατοίκων , τα οποία οι μαθητές ανακάλυπταν μέσω παντομίμας.

Η ημέρα συνεχίσθηκε με την επίσημη υποδοχή όλων των αποστολών στο Πνευματικό Κέντρο της Κρύας Βρύσης , με την ευγενική υποστήριξη και συμμετοχή του Μουσικού Σχολείου των Γιαννιτσών . Ολοι οι φιλοξενούμενοι απόλαυσαν αλλά και γνώρισαν την μουσική της περιοχής μας από τις διάφορες ορχήστρες του Μουσικού σχολείου.

Επίσης παρακολούθησαν και παραδοσιακούς χορούς της περιοχής από τους 2 χορευτικούς παραδοσιακούς συλλόγους της Κρύας Βρύσης , «Οι Μακεδόνες» και «Αλέξανδρος Υψηλάντης».

Μπορείτε να δείτε περισσότερα για την επίσκεψη στους συνδέσμους που ακολουθούν.

Πρόγραμμα της επίσκεψης

Αφιξη στο σχολείο και Κυνήγι θησαυρού

Επίσημη υποδοχή

Επίσκεψη στην Πέλλα