Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Comenius  , με θέμα «Walking in each others Shoes» στο οποίο και συμμετέχει για 1η φορά το ΕΠΑΛ Κρύας Βρύσης , την δεύτερη χρονιά υλοποίησης της σύμπραξης  πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στην πόλη  Kalisz Pomorski της Πολωνίας

Στην επίσκεψη έλαβαν μέρος 3 μαθητές και 1 καθηγήτρια συνοδός , οι Κα Παπαδοπούλου Λεμονιά.

1

Το πρόγραμμα της επίσκεψης , περιελάμβανε επίσκεψη καΙ  περιήγηση στο σχολείο υποδοχής  Zesp?? Szk?? Ponadgimnazjalnych στην πόλη  Kalisz Pomorski  της Πολωνίας, καθώς και διάφορες εκπαιδευτικές δραστηριότητες των μαθητών στις εγκαταστάσεις του σχολείου  και στο Δημαρχείο της πόλης.

Οι χώρες οι οποίες φιλοξενήθηκαν μαζί με την Ελλάδα ήταν  : Φινλανδία , Πορτογαλία και Κύπρος

Οι μαθητές φιλοξενήθηκαν σε οικογένειες μαθητών με τους οποίους συνεχίζουν ακόμη και σήμερα την επικοινωνία.

Η επίσκεψη διήρκησε συνολικά 5 μέρες ,  κατά τις οποίες οι μαθητές και οι καθηγητές ξεναγήθηκαν σε διάφορες πόλεις και αξιοθέατα της Πολωνίας , όπως η πόλη-αξιοθέατο Szymbark όπου οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με την ιστορία της περιοχής μέσω ξενάγησης καθώς και άλλα «περίεργα» αξιοθέατα , όπως το μεγαλύτερο πιάνο , το ανάποδο σπίτι , η μεγαλύτερη σανίδα ξύλου που έχουν καταγραφεί στα ρεκόρ Guiness. Επίσης μία ημέρα αφιερώθηκε στην επίσκεψη της μεγαλύτερης κοντινότερης πόλης , Poznan και την πόλη κοντά στα σύνορα με την Γερμανία Szczecin.

Στις δραστηριότητες που έλαβαν χώρα στο σχολείο , οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να δημιουργήσουν διάφορα πόστερ ανά ζευγάρια , χρησιμοποιώντας φωτογραφίες τους ως πρόσωπα και ζωγραφίζοντας τα υπόλοιπα σώματα ανάλογα με το επάγγελμα που θα ήθελε να ακολουθήσει ο καθένας. Επίσης έπαιξαν διάφορα παιχνίδια που σκοπό είχαν να σπάσει ο πάγος μεταξύ τους , να γνωριστούν καλύτερα και να διασκεδάσουν.

Η επίσκεψη στην επίσημη ιστοσελίδα της Σύμπραξης : http://wieos.eu/poland_host