Επίσκεψη στην Ρουμανία , πόλη BaiaMare 21-25 Οκτωβρίου 2014

Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Comenius  , με θέμα «WalkingineachothersShoes» στο οποίο και συμμετέχει για 1η φορά το ΕΠΑΛ Κρύας Βρύσης , την δεύτερη χρονιά υλοποίησης της σύμπραξης  πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στην Baia Mareτης Ρουμανίας

Στην επίσκεψη έλαβαν μέρος 4 μαθητές και 1 καθηγήτρια συνοδός , οι Κα Παπαδοπούλου Λεμονιά.

11541097 10207389805568493 817284253 n

Το πρόγραμμα της επίσκεψης , περιελάμβανε επίσκεψη καΙ  περιήγηση στο σχολείο υποδοχής

Colegiul National Mihai Eminescu στην πόλη Baia Mare της Ρουμανίας, καθώς και διάφορες εκπαιδευτικές δραστηριότητες των μαθητών στις εγκαταστάσεις του σχολείου  και στο Δημαρχείο της πόλης.

Οι χώρες οι οποίες φιλοξενήθηκαν μαζί με την Ελλάδα ήταν  : Βόρεια Ιρλανδία , Γερμανία , και Ελβετία .

Οι μαθητές φιλοξενήθηκαν σε οικογένειες μαθητών με τους οποίους συνεχίζουν ακόμη και σήμερα την επικοινωνία.

Η επίσκεψη διήρκησε συνολικά 5 μέρες , κατά τις οποίες οι μαθητές και οι καθηγητές ξεναγήθηκαν σε διάφορες πόλεις και αξιοθέατα της Ρουμανίας , όπως το όρυχείο αλατιού «Turda Salt Mine» καθώς και στο πάρκο της περιοχής Maramures με ατμοκίνητο τρένο (The Vasser Valley (Mocanita Steam Train).Τελευταία επίσκεψη ήταν στο πραγματικά περίεργο ευχάριστα για όλους μας «Χαρούμενο Νεκροταφείο , The Merry Cemetery.

Στις δραστηριότητες που έλαβαν χώρα στο σχολείο , οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να μάθουν αλλά και να χορέψουν παραδοσιακούς χορούς της Ρουμανίας , κατασκεύασαν όλοι «βραχιολάκια φιλίας» και ως επιστέγασμα της επίσκεψης , όλοι μαζί φύτεψαν το δέντρο του Comenius σε ανάμνηση του ταξιδιού τους.

Η επίσκεψη στην επίσημη ιστοσελίδα της Σύμπραξης : http://wieos.eu/romania_host