Η 2η διδακτική επίσκεψη για το σχολείο μας, πραγματοποιήθηκε από 25/2/2014 - 2/3/2014 στην πόλη Penafιrme της Πορτογαλίας με τη συμετοχή 4 μαθητών και 2 καθηγητών. Εκτός του σχολείου μας και του σχολείου υποδοχής Externato de Pernafirme, στη συνάντηση συμμετείχαν τα σχολεία από: Πολωνία, Κύπρο και Φινλανδία.

Στο σχολείο υποδοχής, υλοποιήθηκαν διάφορες δραστηριότητες με σκοπό να παρουσιάσουν οι μαθητές των χωρών που συμμετείχαν, διάφορα στοιχεία και πληροφορίες για την περιοχή και τη χώρα τους. Στη συνέχεια, οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και δημιούργησαν σχετικές αφίσες για την κάθε χώρα. Στη διάρκεια ενός "πολιτιστικού απογεύματος", οι μαθητές μαγείρεψαν χαρακτηριστικά φαγητά και εδέσματα από τις 5 χώρες. Τέλος, στα πλαίσια της επίσκεψης - ενότητας του Προγράμματος που είχε τίτλο "Who is the other", οργανώθηκαν από τη χώρα υποδοχής επισκέψεις σε πόλεις, μουσεία και φυσικά αξιοθέατα της Πορτογαλίας.

Αναλυτικά η επίσκεψη:

1η ημέρα

Άφιξη στην πρωτεύουσα της Πορτογαλίας Λισαβόνα και στη συνέχεια μετάβαση στην πόλη του σχολείου υποδοχής, Podoa di Penafirme. Όλοι οι μαθητές και καθηγητές τύχαμε θερμής και συγκινητικής υποδοχής ενώ έγινε και η γνωριμία των παιδιών και των οικογενειών που τα φιλοξένησαν.

2η ημέρα

Ξενάγηση στους χώρους του σχολείου Externato De Penafirme. Διοργανώθηκαν κάποια ομαδικά παιχνίδια για να γνωριστούν καλύτερα οι μαθητές από όλες τις συμμετέχουσες χώρες. Το απόγευμα ακολούθησε περιήγηση στις ακτές του Ατλαντικού.

3η ημέρα

Το πρόγραμμα περιελάμβανε παρουσίαση παραδοσιακών χορών, από όλες τις χώρες που συμμετείχαν. Οι δικοί μας μαθητές χόρεψαν Χασαποσέρβικο και Συρτό Μακεδονίας. Η συμμετοχή όλων των υπόλοιπων μαθητών αλλά και των καθηγητών τους στους Ελληνικούς χορούς, ήταν εντυπωσιακή και όλοι διασκέδασαν προσπαθώντας να τους χορέψουν σωστά. Το απόγευμα επισκεφθήκαμε την ιστορική πόλη Obidos και ακολούθησε ξενάγηση στα σοκάκια, τις εκκλησίες και το κάστρο της πόλης.

4η ημέρα

Το πρωί αυτής της ημέρας ήταν αφιερωμένο στο καρναβάλι της περιοχής. Στα πλαίσια αυτού του καρναβαλιού που είναι από τα πιο ονομαστά της Πορτογαλίας, τα τελευταία χρόνια πραγματοποιούνται εντυπωσιακές πολυήμερες εκδηλώσεις. Οι αποστολές όλων των σχολείων παρελάσαμε στην παρέλαση των σχολείων της περιοχής. Το απόγευμα της ίδιας μέρας και στο χώρο του σχολείου, όλοι οι μαθητές μαγείρεψαν λιχουδιές και φαγητά από τη χώρα τους. Το σχολείο μας ετοίμασε για όλους, σουβλάκια σε πίτα με τζατζίκι, τα οποία έγιναν ανάρπαστα. Στη συνέχεια έγιναν οι παρουσιάσεις όλων των χωρών.

5η ημέρα

Επίσκεψη και περιήγηση στην πόλη της Λισαβόνας. Επισκεφθήκαμε το περίφημο μοναστήρι των Ιερονυμιτών (Mosteiro dos Jeronimos), την Προεδρική κατοικία και το Κάστρο του Αγίου Γεωργίου (Castelo de Sao Gorge) και περιηγηθήκαμε για αρκετή ώρα στο ιστορικό κέντρο της πόλης στην περιοχή Baixa.

6η ημέρα

Προετοιμασία και τελικά αναχώρηση για την Ελλάδα, όπου επιστρέψαμε το βράδυ της ίδιας ημέρας, γεμάτοι από νέες παραστάσεις και εμπειρίες. Η φιλοξενία των Πορτογάλων καθώς και το γεγονός ότι κάναμε πολλούς νέους φίλους από τις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες, έμειναν σε όλους μας ως οι καλύτερες αναμνήσεις.

Η επίσκεψη στην επίσημη ιστοσελίδα της Σύμπραξης :http://wieos.eu/portugal_host