Από 10/12/2013 - 15/12/2013 πραγματοποιήθηκε η 1η μετακίνηση μαθητών σε σχολείο του εξωτερικού. Συγκεκριμένα 3 μαθητές/μαθήτριες και 2 καθηγήτριες επισκέφθηκαν το σχολείο South Eastern Regional College (SERC) στο Downpatrick της Β. Ιρλανδίας. Εκτός του σχολείου μας, στην επίσκεψη συμμετείχαν τα σχολεία από: Τσεχία, Γερμανία, Πολωνία και Ελβετία.

Στα πλαίσια της διδακτικής επίσκεψης, οι φιλοξενούμενοι μαθητές αρχικά περιηγήθηκαν στους χώρους του σχολείου υποδοχής και στην πόλη. Τις υπόλοιπες ημέρες της επίσκεψης, οι μαθητές και των 6 σχολείων συμμετείχαν σε βιωματικές δραστηριότητες στο χώρο του SERC. Αρχικά και μέσα στα πλαίσια της 1ης ενότητας του προγράμματος με τίτλο "Who am I" έγιναν από τους μαθητές του κάθε σχολείου παρουσιάσεις σχετικά με τη χώρα τους, την περιοχή τους, το σχολείο τους, τις σπουδές και τα ενδιαφέροντά  τους κλπ. ενώ στη συνέχεια οι μαθητές εργάσθηκαν από κοινού στη δημιουργία ενός ηλεκτρονικού παιχνιδιού (video game). Τέλος, οι μαθητές επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν σε αρκετές πόλεις της Β. Ιρλανδίας, σε μουσεία, αξιοθέατα και χώρους ιστορικού ή φυσικού ενδιαφέροντος, σύφωνα με το πρόγραμμα που εκπονήθηκε από τη χώρα υποδοχής.

Αναλυτικά η επίσκεψη:

1η ημέρα

Ξενάγηση των μαθητών και των καθηγητών στο σχολείο SERC και στην πόλη Downpatrick η οποία παρουσιάζει αρκετό ιστορικό ενδιαφέρον.

2η ημέρα

Συμμετοχή των μαθητών και των 6 σχολείων σε ομάδα εργασίας σχετική με το θέμα του προγράμματος. Ακολούθησε επίσκεψη και ξενάγηση στο Befast, πόλη ιστορικού ενδιαφέροντος, στην οποία μάλιστα ναυπηγήθηκε ο Τιτανικός.

3η ημέρα

Το πρωί οι μαθητές ολοκλήρωσαν την εργασία τους - ηλεκτρονικό παιχνίδι και στη συνέχεια όλες οι αποστολές επισκέφθηκαν γνωστές παραλιακές περιοχές της χώρας (Stangford, Ballyhonan Beach).

4η ημέρα

Επισκεφθήκαμε τις βόρειες ακτές της Ιρλανδίας και συγκεκριμένα τις ακτές Giant's Causeway που παρουσιάζουν έντονο γεωλογικό ενδιαφέρον και αργότερα επισκεφθήκαμε την πόλη Derry.

5η ημέρα

Ξεκούραση - προετοιμασία για αναχώρηση και επιστροφή στην Ελλάδα.

Η επίσκεψη στην επίσημη ιστοσελίδα της Σύμπραξης : http://wieos.eu/northern-ireland-visit