International Womens Day Instagram StoryΗ σημερινή παγκόσμια γιορτή για τα δικαιώματα της Γυναίκας έλαβε χώρα στο σχολείο μας με μια συζήτηση "στρογγυλής τραπέζης" για όλες τις γυναίκες του σχολείου μας. Μαθήτριες και καθηγήτριες προσέγγισαν την Ημέρα της Γυναίκας από ιστορική, κοινωνική και συναισθηματική πλευρά.
Η εγκαθίδρυση της μέρας αυτής το 1909, οι σουφραζέτες κι ο φεμινισμός, η γυναίκα στην οικογένεια και στον επαγγελματικό τομέα, η θέση της στην ελληνική κοινωνία. Η πρόσφατη ταινία 'Η Φόνισσα', βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του Παπαδιαμάντη, αναλύθηκε για το θέμα της προίκας και το πώς αντιμετωπίζονταν οι γυναίκες την εποχή εκείνη.
Οι καθηγήτριες μοιράστηκαν τις προσωπικές τους ιστορίες ως εργαζόμενες μητέρες και σύζυγοι . Οι μαθήτριες παραδέχτηκαν ότι έχουν τις μητέρες τους ως πρότυπο γυναίκας και μίλησαν για τις διακρίσεις που έχουν βιώσει, τα πρότυπα ομορφιάς της εποχής μας και την ανάγκη για την ενδυνάμωση των κοριτσιών.
Στα θετικά σημεία τονίσαμε την εκλογή της προέδρου μας στο 15μελες την φετινή χρονιά και τα κορίτσια που σπουδάζουν στον τομέα μηχανολογίας.
Κλείσαμε με χειροκρότημα και τα λόγια της Κικης, μαθήτριας της Β' τάξης, που μετέφερε το μήνυμα που τους έχει περάσει η καθηγήτρια τους κ. Αδαμιδου: "Όμορφη γυναίκα είναι αυτή που έχει αυτοπεποίθηση!"