27η Ιανουαρίου…

Ημέρα μνήμης…και όχι μία απλή ιστορική αναφορά. Οι μαθήτριες και οι μαθητές του Πρότυπου ΕΠΑ.Λ. Κρύας Βρύσης, γνώρισαν σε βάθος την ιστορία του Ολοκαυτώματος των Εβραίων της Ευρώπης. Μέσα από τα ιστορικά παραθέματα, τις προσωπικές μαρτυρίες, τη λογοτεχνία, το φωτογραφικό υλικό, τα βίντεο, τα graphic diaries, τα σκίτσα της εποχής και – φυσικά- μέσα από τον κινηματογράφο, τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με το παρελθόν των ανθρώπων/ θυμάτων του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου.

dfbf6db91f3e508ad61eaa015d74d67eΜέσα από την καλλιέργεια της ιστορικής ενσυναίσθησης, τα παιδιά, κατέγραψαν σε ελεύθερο λόγο, τα συναισθήματά τους, σκιαγράφησαν προσωπικότητες, δημιούργησαν αφίσες. Συνολικά κατέληξαν στη διαπίστωση ότι ο πόλεμος μόνο δεινά προκαλεί στον Άνθρωπο. Οι μνήμες αυτές δεν αποτελούν παρά μία σημαντική υπενθύμιση της ευθύνης που έχουμε να αντιταχθούμε στην αδικία, το μίσος και τις διακρίσεις. Τα παιδιά επεσήμαναν ότι έχουμε χρέος να εργαστούμε συλλογικά για μία πιο δίκαιη και ανθρώπινη κοινωνία.

Υπ.Εκπαιδευτικός  : Τριανταφυλλίδου Μαγδαληνή