????????Halloween στο σχολείο μας ! ????????
20231031 123125Εσείς γνωρίζατε ότι Οι ρίζες του Halloween προέρχονται από το αρχαίο Κέλτικο φεστιβάλ, ονόματι Samhain, κατά το οποίο οι συμμετέχοντες άναβαν φωτιές και φορούσαν στολές με σκοπό να απωθήσουν τα κακά πνεύματα ? ????️????️ Και πως Κατά τον 8ο αιώνα, ο Πάπας Γρηγόριος ΙΙΙ όρισε την 1η Νοεμβρίου του κάθε έτους ως την ημέρα απόδοσης φόρου τιμής σε όλους τους Αγίους ?
Αυτά και πολλά άλλα έμαθαν οι μαθητές & οι μαθήτριές μας σήμερα ????
Πήραν μέρος και σε ένα διαγωνισμό κολοκύθας και έμαθαν και για τις κολοκύθες και το έθιμο με τα κεριά μέσα στις κολοκύθες ????
"????????Η ιστορία με τα κεριά και τις κολοκύθες
Η ιστορία αφορά στον Τζακ, που του αρνήθηκαν την είσοδο τόσο στην Κόλαση όσο και στον Παράδεισο. Εκείνος όμως κατάφερε να αιχμαλωτίσει τον διάβολο, ο οποίος του υποσχέθηκε για να τον αφήσει ελεύθερο ότι δεν θα τον ξαναενοχλήσει. Ο Τζακ κατέληξε σε άσωτη ζωή και όταν πέθανε βρήκε κλειστές τις πόρτες του Παραδείσου αλλά και τις πύλες της Κόλασης διότι ο διάβολος θυμόταν την υπόσχεσή του. Του πέταξε όμως ένα κάρβουνο από τις φωτιές, ο Τζακ το πήρε και το έβαλε σε μια κολοκύθα που είχε μαζί του για να του φωτίζει το δρόμο, ψάχνοντας κάπου να ξεκουραστεί. Έτσι προέκυψε και το έθιμο της κολοκύθας ..."
Μία όμορφη και πολύ παραγωγική ημέρα αλλά ταυτόχρονα διασκεδαστική για όλους η σημερινή ❤ ❤ ????️????️????️????????