14ο Ομαδικό Πρωτάθλημα Σκάκι Μαθητών-Μαθητριών Κεντροδυτικής Μακεδονίας 2023 - 5/2/2023

Με μία ομάδα 6 ατόμων , τον Αθανάσιο, την Σταυρούλα , τον Νίκο , τον Παναγιώτη , τον Νεκτάριο και τον Αναστάσιο πήρε μέρος το σχολείο μας στο 14ο Ομαδικό Πρωτάθλημα Σκακιού Μαθητών - Μαθητριών σήμερα στην Πτολεμαΐδα, Συνοδός τους η καθηγήτρια Κ. Ολγα Γερακοπούλου υπεύθυνη του Ομίλου Σκακιού του Σχολείου μας.
Τα παιδιά μας , εκτός ενός , δεν είχαν λάβει ποτέ μέρος σε σκακιστικούς αγώνες , με προπόνηση μόνο τις 2 ώρες κάθε εβδομάδα κατά την λειτουργία του ομίλου στο σχολείου , στάθηκαν επάξια και με μεγάλη αξιοπρέπεια και τρομερή αγωνιστικότητα , απέναντι στις πιο έμπειρες ομάδες των άλλων 2 λυκείων με παράδοση χρόνων σε σκακιστικούς αγώνες . Και ενώ βαθμολογικά βγήκαν 3οι , προκρίνονται στους τελικούς πανελλήνιους ομαδικούς σκακιστικούς αγώνες στην Αθήνα !
Σημαντικό είναι και η ειδική μνεία και ο έπαινος που αποκόμισαν από τον Πρόεδρο της Ε.Σ.Σ.Κε.Δυ.Μ (Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας) , όντας οι πρώτοι μαθητές ΕΠΑΛ και ειδικά Πρότυπου ΕΠΑΛ που παίρνουν μέρος σε σκακιστικούς αγώνες όπως επίσης και για την άψογη στυλιστική τους ομοιογένεια ????
Μπράβο σας καμάρια μας ❤ Συνεχίστε έτσι ! Και εμείς όλοι πάντα δίπλα σας ! Σας στηρίζουμε και θα σας στηρίζουμε ΠΑΝΤΑ ! ότι και να σας λένε , όσο και να θέλουν να "αποσιωπήσουν" την παρουσία σας !
Συγχαρητήρια και στην Εκπαιδευτικό μας , υπεύθυνη του Ομίλου Σκακιού του σχολείου μας , Κ. Ολγα Γερακοπούλου για την διαρκή υποστήριξη τόσο φυσική όσο και πνευματική και ψυχολογική των παιδιών μας !
Τέλος να ευχαριστήσουμε θερμά και τους γονείς που συνόδευσαν τα παιδιά σήμερα , αφιερώνοντας την Κυριακή τους για να βρίσκονται κοντά τους και να τους εμψυχώνουν !

Πολλές φορές από την εμπειρία μίας συμμετοχής μαθαίνεις περισσότερα !
Μπράβο σας μωρά μου ❤ ❤ Δεν σταματάτε να με κάνετε να νοιώθω ευλογημένη και περήφανη για εσάς ❤ ❤
εικόνα Viber 2023-02-05 19-48-26-739

ΟΜΙΛΟΣ ΣΚΑΚΙΟΥ - ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΕΠΑ.Λ ΚΡΥΑΣ ΒΡΥΣΗΣ 2022-23

IMG-0b43e70d2204d20ad1318b3e0ffd1eb4-V«Παίξε δίκαια και απόλαυσέ το!» είναι το moto της ομάδας σκακιού του σχολείου μας που δημιουργήθηκε φέτος στα πλαίσια της ίδρυσης Ομίλου Σκακιού που λειτουργεί κάθε Πέμπτη μετά την λήξη του σχολικού ωραρίου.

Το σκάκι είναι άθλημα πνευματικό, είναι παιχνίδι στρατηγικής και μαθηματικής σκέψης, ενώ σύμφωνα με μελέτες τα οφέλη του πολλαπλά. Ενδεικτικά αναφέρονται:

Βελτιώνει την μνήμη

Βοηθά στην ικανότητα για συγκέντρωση

Αναπτύσσει την δημιουργικότητα και την αναλυτική σκέψη

Βελτιώνει τις μαθητικές επιδόσεις στο σχολείο

Αναπτύσσει την ικανότητα για σχεδιασμό και λήψη αποφάσεων

Βοηθά στην κοινωνικοποίηση των παιδιών

Για τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας, όμως, η επιθυμία για σκάκι έγινε…μεταδοτική αφού παιδιά από διάφορες τάξεις παίζουν σκάκι και στα διαλείμματα!!

Ο χρόνος ξεκούρασης του διαλείμματος γίνεται χρόνος δημιουργικός, ευχάριστος και παραγωγικός. Εύγε σε όλους!