Η Διευθύντρια και οι καθηγητές του ΕΠΑΛ Κρύας Βρύσης, διαπιστώνοντας το πρόβλημα της μαθητικής διαρροής που αντιμετωπίζει όχι μόνο το σχολείο μας αλλά και το σύνολο των σχολείων ιδαίτερα της Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, αποφάσισαν να υλοποιήσουν συγκεκριμένες δράσεις για την αντιμετώπιση αυτού του φαινομένου. Μία από αυτές τις δράσεις, αφορούσε την κατάρτιση και επιμόρφωση των εκπαιδευτικών μας, σε αντικείμενα σχετικά με το παραπάνω θέμα.

Έτσι, τον Μάρτιο του 2014 και στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+, το σχολείο μας υπέβαλε προς το ΙΚΥ αίτηση για παρακολούθηση του σεμιναρίου "Using Energy Psychology in the classroom to reduce early school leaving" . Η αίτηση έγινε δεκτή κι έτσι πέντε εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, παρακολούθησαν το παραπάνω σεμινάριο, μεταφέροντας στη συνέχεια τις νέες γνώσεις και εμπειρίες που αποκόμισαν, στους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς.

Το σεμινάριο διοργανώθηκε και υλοποιήθηκε από 13/04/2015 - 17/04/2015, από τον όμιλο Cervantes Training, στην πόλη Alcala de Henares της Ισπανίας (γενέτειρα του μεγάλου Ισπανού λογοτέχνη και συγγραφέα του Δον Κιχώτη, Μιγκέλ ντε Θερβάντες).

Το σεμινάριο εισήγαγε τους συμμετέχοντες στις Τεχνικές της Ενεργειακής Ψυχολογίας (EPT) και στις Τεχνικές Συναισθηματικής Απελευθέρωσης (EFT), δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στην χρήση αυτών των τεχνικών μέσα στην τάξη και γενικότερα μέσα σε ένα εκπαιδευτικό περιβάλλον. Σημαντικά στοιχεία ήταν η κατανόηση της άρρηκτης σχέσης μεταξύ του άγχους και της ψυχικής αλλά και της σωματικής υγείας, καθώς και η διερεύνηση των ζητημάτων υγείας που κυριαρχούν στο επάγγελμα του εκπαιδευτικού. Απώτερος σκοπός του σεμιναρίου, ήταν να μάθουν οι συμμετέχοντες πώς να διαχειρίζονται και να μειώνουν τα επίπεδα άγχους, βελτιώνοντας έτσι όχι μόνο την συνολική τους υγεία αλλά και την καθημερινή τους αλληλεπίδραση με τους μαθητές και τους συναδέλφους, κατορθώνοντας έτσι να δημιουργήσουν ένα κατάλληλο εκπαιδευτικό περιβάλλον και δίνοντας την ευκαιρία στους μαθητές όχι μόνο να αγαπήσουν την τάξη και το σχολείο αλλά να είναι αποτελεσματικοί και δημιουργικοί μέσα σ΄αυτό.

Αναλυτικά το σεμινάριο:

1η ημέρα - Εισαγωγή στην Ενεργειακή Ψυχολογία και στις Τεχνικές Συναισθηματικής Απελευθέρωσης (EFT);

- Παρουσίαση συμμετεχόντων. Προσδοκίες και ανάγκες από το σεμινάριο
- Συζήτηση για τους σκοπούς και τους στόχους του προγράμματος
- Εισαγωγή στην Ενεργειακή Ψυχολογία και τις Τεχνικές Συναισθηματικής Απελευθέρωσης (EFT)
- Πώς μπορούν αυτά τα εργαλεία να χρησιμοποιηθούν σε ένα εκπαιδευτικό περιβάλλον
- Διδασκαλία και πρακτική εφαρμογή των βασικών αρχών

2η ημέρα - Διδασκαλία σε βάθος των τεχνικών

- Πώς να εφαρμόσετε EFT
- Ψυχολογική αντιστροφή. Τα αποτελέσματά της και πώς τα ξεπερνάμε
- Εντοπισμός και αλλαγή των πεποιθήσεων που μας περιορίζουν
- Πρακτικές ασκήσεις σε ζευγάρια για εμπέδωση της μάθησης
- Συζήτηση κια σχόλια

3η ημέρα - Κατανοώντας πώς το άγχος και τα συναισθήματά μας, επηρεάζουν την ψυχική και την σωματική μας υγεία

- Φυσιολογία του στρες
- Βιοχημεία. Πώς τα συναισθήματά μας επηρεάζουν όλες τις πτυχές της ζωής μας
- Η επιστήμη στηρίζει τις αλλαγές στην νευροχημεία κατά την εφαρμογή των τεχνικών της Ενεργειακής Ψυχολογίας
- Πρακτικές ασκήσεις πάνω σε πραγματικά συναισθηματικά προβλήματα των συνμετεχόντων
- Συζήτηση και σχόλια σχετικά με τα αποτελέσματα των ασκήσεων

4η ημέρα - Ανάλυση των ασθενειών που επικρατούν στους επαγγελματίες εκπαιδευτικούς

- Εξετάζοντας τα αίτια και τις επιπτώσεις του στρες, της επαγγελματικής εξουθένωσης (burnout), του άγχους, της κατάθλιψης, του πόνου στον λαιμό και την πλάτη.Προβλήματα άλλων ασθενειών που κυριαρχούν στο περιβάλλον διδασκαλίας
- Εργαλεία μάθησης και στρατηγικές για τον εντοπισμό, την πρόληψη και τη θεραπεία των παραπάνω ασθενειών
- Πρακτικές θεραπευτικές ασκήσεις σε θέματα υγείας των συμμετεχόντων
- Συζήτηση και σχόλια σχετικά με τα αποτελέσματα των ασκήσεων

5η ημέρα - Στρατηγικές καθημερινής χρήσης

- Πρακτικές ασκήσεις για τον εντοπισμό και εξάλειψη όλων των προσωπικών πεποιθήσεων και των "πιστεύω", που μας εμποδίζουν στην επαγγελματική και την προσωπική μας ζωή.
- Στρατηγικές που μπορούν να εφαρμοσθούν μέσα στην τάξη και θα συμβάλλουν στη βελτίωση της καθημερινής διαπροσωπικής σχέσης με τους μαθητές, στη μείωση της επιθετικής συμπεριφοράς στην τάξη, στη βελτίωση της συγκέντρωσης, στην προώθηση της δημιουργικότητας και στην ενίσχυση της μαθησιακής εμπειρίας
- Συνοπτική παρουσίαση της πορείας και γενική συζήτηση μαθησιακής εμπειρίας
- Ανοιχτή συζήτηση για την αποσαφήνιση αποριών και αμφιβολιών
- Αξιολόγηση του προγράμματος