Τι αλλάζει στα ΕΠΑΛ από το νέο Σχολικό Έτος 2016 - 2017

Ψηφίστηκε στις 9/5/2016 η τροπολογία του υπουργείου Παιδείας, Ερευνας και Θρησκευμάτων που ρυθμίζει τις αλλαγές στα ΕΠΑΛ και στη δευτεροβάθμια Τεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση (ΤΕΕ) και οι οποίες θα ισχύσουν από την επόμενη σχολική χρονιά.

Τα βασικά σημεία που ρυθμίζει η εν λόγω τροπολογία, αφορούν κυρίως τον τρόπο εισαγωγής των υποψηφίων των ΕΠΑΛ στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, ενώ αλλάζει και η ίδια η δομή των Επαγγελματικών Λυκείων.

Η τροπολογία ορίζει ότι διευρύνεται το ποσοστό που δίνεται στους απόφοιτους των Επαγγελματικών Λυκείων για πρόσβαση στα ΤΕΙ, μέσω των ειδικών πανελλαδικών, καθώς οι υποψήφιοι θα διαγωνίζονται για ένα ειδικό ποσοστό θέσεων, το οποίο θα είναι ανάλογο αυτού των υποψηφίων για τα ΤΕΙ αποφοίτων των ΕΠΑΛ σε σχέση με το σύνολο των υποψήφιων αποφοίτων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ και χωρίς τον περιορισμό προκαθορισμένων ποσοστών.

Για μια θέση στο Πανεπιστήμιο

Επίσης, επανέρχεται η δυνατότητα των αποφοίτων των ΕΠΑΛ να διεκδικήσουν μία θέση στα ΑΕΙ, καθώς καταργείται η λεγόμενη «Ομάδα Β?» της Γ? Λυκείου. (Οι μαθητές συμμετέχουν σε Πανελλαδικές Εξετάσεις σε 4 μαθήματα ως εξής : Νέα Ελληνικά , Μαθηματικά , και 2 μαθήματα της Ειδικότητας που έχουν επιλέξει)

Χωρίς κανέναν περιορισμό, όλοι οι μαθητές μπορούν πλέον να εισαχθούν σε πανεπιστημιακές σχολές, αρκεί αυτές να είναι αντίστοιχες των τομέων που σπούδασαν στα ΕΠΑΛ και για ειδικό ποσοστό θέσεων επιπλέον 1%.

Αυτό σημαίνει ότι, αν -για παράδειγμα- ένα τμήμα έχει 400 θέσεις, το 1% αντιστοιχεί σε τέσσερις επιπλέον θέσεις για τις οποίες θα διαγωνιστούν απόφοιτοι των ΕΠΑΛ.

Τέλος, με την τελευταία τροπολογία, αποκαθίσταται η δυνατότητα πρόσβασης στη σχολή της Πυροσβεστικής.

Να σημειωθεί ότι αναμένεται να αυξηθεί το ποσοστό των υποψηφίων των ΕΠΑΛ, καθώς για τη σχολική χρονιά 2016-2017 οι απόφοιτοι των ΓΕΛ έχουν τη δυνατότητα να εγγραφούν είτε σε ΙΕΚ είτε στη Β? τάξη των ΕΠΑΛ, με αποτέλεσμα ακόμη περισσότερα παιδιά να διεκδικήσουν μία θέση σε κάποιο ΤΕΙ.

Δομή

Σε ό,τι αφορά την ίδια τη δομή των Επαγγελματικών Λυκείων, αυτή ορίζεται ως

A' τάξη με ενιαίο πρόγραμμα, με μαθήματα γενικής παιδείας, προσανατολισμού και ειδικοτήτων.

Β' τάξη με διαχωρισμό σε τομείς τεχνικο-επαγγελματικών σπουδών, με μαθήματα γενικής παιδείας και τομέων (θεωρητικά και εργαστηριακά).

Γ'τάξη με διαχωρισμό των τομέων σπουδών σε επιμέρους ειδικότητες, με μαθήματα γενικής παιδείας και ειδικοτήτων (θεωρητικά και εργαστηριακά).

Μετά την αποφοίτηση, προαιρετικό «Μεταλυκειακό Ετος-Τάξη Μαθητείας», με εργαστηριακά μαθήματα ειδικότητας στο σχολείο και μαθητεία σε χώρους εργασίας.

Μαθητεία

Ειδικά για την μαθητεία ρυθμίζονται οι όροι με τους οποίους θα πραγματοποιείται «ώστε να καταστεί ασφαλής και πλήρης δικαιωμάτων», όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση του υπουργείου, θυμίζοντας ότι οι επαγγελματικοί όροι υπό τους οποίους γίνεται η μαθητεία είναι αυτοί που αλλοιώνουν τον απαραίτητο και χρήσιμο χαρακτήρα της.

Η παρακολούθηση-εποπτεία των μαθητευόμενων στις δημόσιες ή ιδιωτικές επιχειρήσεις και οργανισμούς θα γίνεται από εκπαιδευτικούς των ΕΠΑΛ, οι μαθητές θα υπάγονται ασφαλιστικά στο ΙΚΑ για το διάστημα της μαθητείας, ο χρόνος ασφάλισής τους θα είναι συντάξιμος, ενώ η αμοιβή τους θα είναι ίση με το 75% επί του κατώτατου ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη.

Οι τομείς Ειδικότητες που λειτουργούν στο ΕΠΑΛ Κρύας Βρύσης είναι οι εξής :

ΤΑΞΗ

ΤΟΜΕΑΣ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ

Α

Β

Γ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ

ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ

Τεχνικός Εγκαταστάσεων ψύξης αερισμού και κλιματισμού

Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών

ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ, ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ

Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων

Τεχνικός Αυτοματισμού

ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών

ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής

Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου

ΥΓΕΙΑΣ-ΠΡΟΝΟΙΑΣ & ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ-ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ

ΥΓΕΙΑΣ-ΠΡΟΝΟΙΑΣ

Βοηθός Νοσηλευτή

Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων

Για περισσότερες πληροφορίες  μπορείτε να καλείτε το : 2382081643 , και φυσικά να μας επισκεφτείτε από κοντά στο κτίριο του σχολείου.

Ιστοσελίδα του σχολείου :  http://epal-kr-vrysis.pel.sch.gr/autosch/joomla15/

Facebook :  https://www.facebook.com/epalkryavrysi/