20231122 095403Τον ξεχωριστό χώρο τέχνης του Τελλόγλειου Ιδρύματος στην Θεσσαλονίκη επισκέφθηκαν την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2023 . οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ Λυκείου του σχολείου μας.Σε σύνδεση με τα μαθήματα της Νεοελληνικής Γλώσσας και Τέχνες και Πολιτισμός οι μαθητές/-τριες ξεναγήθηκαν σε 2 εκθέσεις.

Φύση: Κραυγές & Ψίθυροι ΙΙ

Η ανησυχία των καλλιτεχνών για την Κλιματική Αλλαγή μέσα από πίνακες και γλυπτά. Μάθαμε για τον φωτορεαλισμό, τον σουρεαλισμό, την βιοποικιλότητα, τα υλικά που μπορεί να χρησιμοποιήσει ένας καλλιτέχνης για να εκφραστεί και να ευαισθητοποιήσει, ενώ το βιωματικό παιχνίδι στο τέλος μας διασκέδασε πολύ και μας έδωσε ιδέες για την δημιουργία σουρεαλιστικών ιστοριών στο σχολείο.

«Συναντήσεις» των Αγνή και Μιχάλη Κατζουράκη

Είδαμε και ακούσαμε για τις αφίσες των δύο ξεχωριστών γραφιστών για να εμπνευστούμε και να φτιάξουμε τις δικές μας αλλά και δημιουργίες τους από διαφορετικά υλικά όπως ο ευκάλυπτος, το γυαλί, οι οικογενειακές φωτογραφίες, κτλ.Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με μια περιήγηση στο campus του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου.