psychologistΑγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε πως από σήμερα Τρίτη 21/11/2023 και μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους το σχολείο μας θα υποστηρίζεται από τον ψυχολόγο, κ. Τσιουπρά Μάρκελλο ,στο πλαίσιο της υλοποίησης της πράξης «Υποστήριξη εγγραμματισμών και κοινωνικοσυναισθηματικής ανάπτυξης μαθητών Επαγγελματικής Εκπαίδευσης» του προγράμματος με τίτλο «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ.».
Οι υπηρεσίες που παρέχονται είναι συμβουλευτική υποστήριξη σε μαθητές/τριες, γονείς και εκπαιδευτικούς με στόχο την πολύπλευρη ανάπτυξη των μαθητών/τριών, τον διαρκή διάλογο με τους εκπαιδευτικούς για τη διαχείριση της τάξης και τη διαμόρφωση συνεργατικής σχέσης με τους/τις μαθητές/τριες, καθώς και την ενίσχυση της συνεργασίας σχολείου- οικογένειας.
Στα πλαίσια των παρεχόμενων υπηρεσιών μπορείτε να κανονίσετε ραντεβού με τον ψυχολόγο απευθυνόμενοι/ες στη διεύθυνση του σχολείου.
Είναι σημαντικό να επισημανθεί ότι σε όλες τις περιπτώσεις αλληλεπίδρασης με την ψυχολόγο διασφαλίζεται η εχεμύθεια και το απόρρητο των πληροφοριών. Η συνεργασία του ψυχολόγου με τους γονείς & τους μαθητές θα πραγματοποιείται κάθε Τρίτη και Παρασκευή.

Ακολουθεί το μήνυμα του κ. Τσιουπρά

"Αγαπητοί Γονείς
Εύχομαι με το νέο σχολικό έτος να έχετε το κουράγιο και τη δύναμη να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες της καθημερινότητας και την εκπαιδευτική δραστηριότητα των παιδιών σας. Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι για την παρούσα σχολική χρονιά θα είμαι ο ψυχολόγος του σχολείου σας και το όνομά μου Μάρκελλος Τσιουπράς. Είμαι στη διάθεσή σας να βοηθήσω με όποιον τρόπο μπορώ, διατηρώντας την εμπιστευτικότητα. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να υπάρχει η συναίνεσή σας για γίνει οποιαδήποτε παρέμβαση.
Για ό,τι χρειαστείτε παρακαλώ όπως επικοινωνήσετε με τη Διεύθυνση του σχολείου. Η Διευθύντρια του σχολείου, οι Καθηγητές και εγώ είμαστε στη διάθεσή σας για να βοηθήσουμε όπως μπορούμε.
Σας ευχαριστώ
Μάρκελλος Τσιουπράς "

Καθήκοντα Ψυχολόγου

Υπεύθυνη Δήλωση (Για ατομικές συνεδρίες μαθητών)