Στο πλαίσιο εορτασμού της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού & της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 , μαθητές και καθηγητές με ένα κοινό σύνθημα «Η Κίνηση δίνει Ζωή» , συμμετείχαν σε διάφορες αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες και εκδηλώσεις εντός αλλά και εκτός του σχολικού χώρου.
Η ημέρα ξεκίνησε με την παρακολούθηση ενός σύντομου ντοκυμαντέρ με θέμα τις μεγάλες στιγμές στον ελληνικό αθλητισμό από την ΕΡΤ και στην συνέχεια όλοι μικροί μεγάλοι τσέκαραν τις γνώσεις τους στον Ελληνικό Αθλητισμό .
Εαν θέλετε να τσεκάρετε και εσείς τις γνώσεις σας μπορείτε εδώ : https://tinyurl.com/2f7yftnm
Στην συνέχεια οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες ανάλογα με την επιθυμία τους και συμμετείχαν σε ταυτόχρονες αθλητικές δραστηριότητες/πρωταθλήματα όπως : αγώνες σκακιού , αγώνες πινγκ πονγκ , αγώνες Βόλεϊ , αγώνες ποδοσφαίρου , αγώνες μπάσκετ .
Για όσους δεν επέλεξαν κάποια αθλητική δραστηριότητα υπήρχε η επιλογή παρακολούθησης της ταινίας "Coach Carter" , που βασίζεται σε αληθινή ιστορία,
Ενα μεγάλο μέρος μαθητών επέλεξε τον Δρόμο Υγείας και Ευεξίας: περπάτημα ή/και τρέξιμο για 2023 μέτρα. (Μόνο που κατέληξαν να περπατήσουν 6000+ μέτρα )
Η ημέρα έκλεισε με Παραδοσιακούς χορούς όχι μόνο από διάφορες περιοχές της Ελλάδας αλλά και της Αλβανίας εφόσον στο σχολείο μας υπάρχουν μαθητές με καταγωγή από άλλες χώρες της Ευρώπης.
Μια εξαιρετική ημέρα για όλους μας τόσο τους μαθητές και τις μαθήτριές μας αλλά και για όλους τους καθηγητές , που με ένα κοινό σύνθημα περάσαμε ευχάριστα και δημιουργικά όλοι μαζί ενωμένοι αλλά κυρίως αθλούμενοι!
Μπράβο σε όλους !!!