Σύνδεση Χρηστών

Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας πραγματοποιήθηκε σήμερα Παρασκευή 15-2-2019 μια μικρή εκδήλωση.

Η 9η Φεβρουαρίου, ημέρα μνήμης του εθνικού ποιητή Διονύσιου Σολωμού, έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας, σύμφωνα με το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων από το περυσινό σχολικό έτος.

Στην εκδήλωση προβλήθηκαν 3 βίντεο με την επιμέλεια της φιλολόγου μας Κας Γούπου Μαρίας
1) Βίντεο για την αξία και τη σημασία της διατήρησης της ελληνικής γλώσσας από την αρχαιότητα έως σήμερα,
2) Ενα βίντεο με θέμα "Ομήρου Αγγλικά " Περισσότερες από 150.000 αγγλικές λέξεις με ελληνική ρίζα Μήπως όλοι μιλάνε Ελληνικά και δεν το ...ξέρουν;
και
3) Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δούνε μία βιντεοπροβολή για τη ζωή του εθνικού ποιητή Διονύσιου Σολωμού και τα έργα του, όπου γνώρισαν ότι έγινε περισσότερο γνωστός για τη συγγραφή του ποιήματος «Ύμνος εις την Ελευθερίαν», οι πρώτες δύο στροφές του οποίου έγιναν ο εθνικός ύμνος της Ελλάδας και ύστερα της Κύπρου.
Μέσω της θέσπισης αυτού του ετήσιου παγκόσμιου εορτασμού επιδιώκεται η ανάδειξη του θεμελιώδους ρόλου που διαδραμάτισε η ελληνική γλώσσα ανά τους αιώνες, συμβάλλοντας ουσιαστικά στην εδραίωση τόσο του ευρωπαϊκού όσο και του παγκόσμιου πολιτισμού.
Η Δ/ντρια
Παπαδοπούλου Λεμονιά